Wynajem już zaczyna drożeć. Właściciele szykują się na powrót studentów

2016-09-14 16:01

Sierpień zapowiada przedsmak powakacyjnego wzrostu cen na rynku wynajmu. W Warszawie za odstąpienie najmniejszych mieszkań oczekiwano w sierpniu średnio 2067 zł/m-c – to o 2 proc. wyższe stawki w relacji miesiąc do miesiąca – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis ogłoszeń Otodom.

Wynajem niewielkich mieszkań jedno- i dwupokojowych najbardziej podrożał w Gdańsku – w sierpniu oczekiwano od najemców ok. 1600 zł/m-c za mieszkanie o powierzchni nie przekraczającej 38 mkw., co oznaczało podwyżkę o ponad 100 zł/m-c względem lipca. Większe 4 proc. koszty pojawiały się także m.in. w ogłoszeniach z Wrocławia. Wśród analizowanych miast tylko w Poznaniu i Katowicach zaobserwowano niższe stawki za wynajem małych mieszkań.

– Korekty cen wynajmu najczęściej dotyczą mniejszych metraży. Wpływ na to ma charakter inwestycyjny takich nieruchomości, które często są kupowane z zamiarem odstąpienia – komentuje Mateusz Gawin z Bankier.pl. – W kilku miastach już w sierpniu odnotowano podwyżki stawek w ogłoszeniach, bo wynajmujący szykują się już na napływ studentów. We wrześniu oczekiwania finansowe właścicieli kwater będą, wzorem poprzednich lat, jeszcze wyższe – dodaje.

Stawki za wynajem lokali o metrażu większym niż 38 mkw. nie zmieniły się znacznie. Wahania w tych segmentach rynku nie przekraczały 3 proc.

Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków Bankier.pl dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Bankier.pl.

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-o-cenach-wynajmu-wrzesien-2016-7476799.html

Kontakt dla mediów

Mateusz Gawin

analityk Bankier.pl
Redakcja Bankier.pl
tel.: (71) 748 95 14