Frankowe sprawy w sądach – jak często wygrywają klienci? (akcja specjalna Życie z frankiem)

2017-07-26 09:00

Najgłośniejsze sprawy sądowe dotyczące kredytów opartych na frankach szwajcarskich to pozwy zbiorowe. W ich cieniu toczą się indywidualne potyczki kredytobiorców. Ile wyroków zapadło już w związku z kredytami „frankowymi”? Bankier.pl sprawdził, jakie rozstrzygnięcia ogłaszane są na salach sądowych.

Kredyty oparte na franku szwajcarskim to wciąż gorący temat, chociaż do tej pory nie zrealizowała się żadna z zapowiedzi ustawowych rozstrzygnięć. Kilka miesięcy temu Jarosław Kaczyński, komentując realizację wyborczych obietnic rządzącej partii, zachęcał klientów banków do samodzielnej walki o sprawiedliwość. Wielu kredytobiorców już wcześniej wybrało tę drogę, a sale sądowe są miejscem, gdzie dokładnie analizuje się kontrakty bazujące na szwajcarskiej walucie.

Pozywane przez kredytobiorców banki dysponują zapewne pełną wiedzą o liczbie spraw zakończonych lub będących w toku. Nie są jednak skłonne podzielić się danymi. Na zapytanie Bankier.pl skierowane do instytucji, które mają w swoim portfelu zobowiązania powiązane z frankiem szwajcarskim odpowiedziała tylko część. - Bankowcy ograniczyli się do skrótowych podsumowań, nierzadko koncentrując się tylko na wybranej kategorii spraw (np. dotyczących waloryzacji) – wskazuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

Poszukując informacji o sądowych rozstrzygnięciach, sięgnęliśmy zatem po kilka innych źródeł. Pierwszym z nich jest baza orzeczeń sądów powszechnych, prowadzona pod egidą Ministerstwa Sprawiedliwości. Dane pozyskane w ten sposób połączyliśmy z informacjami gromadzonymi przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, publikowanymi przez grupy kredytobiorców w serwisie Facebook oraz kancelarie prawne informujące o wynikach prowadzonych spraw. Dodatkowo wykorzystaliśmy dokument Rzecznika Praw Obywatelskich, który zawiera informacje o sądowych sprawach związanych z kredytami walutowymi. O pomoc poprosiliśmy także Czytelników, którzy mogli uzupełnić opublikowaną przez Bankier.pl listę orzeczeń.

- W ten sposób uzyskaliśmy próbkę 192 spraw dotyczących detalicznych kredytów mieszkaniowych opartych na franku szwajcarskim. Można potraktować ją jako przybliżony, chociaż niepełny, obraz indywidualnych sądowych sporów na linii banki-frankowicze, obejmujący przede wszystkim orzeczenia wydane w latach 2016-2017 – wskazuje Michał Kisiel.

W całej próbie 192 orzeczeń 121 można zakwalifikować jako wygraną kredytobiorcy, 67 – jako zwycięstwo banku, a 4 jako rozstrzygnięcia częściowe. Sprawy dotyczące kredytów frankowych podzielić można na kilka kategorii tematycznych. Często w konkretnym przypadku poruszanych jest kilka zagadnień jednocześnie – np. kredytobiorca kwestionuje wystawiony tytuł egzekucyjny i jednocześnie powołuje się na abuzywność klauzuli waloryzacyjnej (określającej mechanizm przeliczania zobowiązania i rat na złote).

- Zdecydowanie najbardziej liczną kategorię spraw w próbce stanowiły te dotyczące ubezpieczenia niskiego wkładu własnego oraz procesu odzyskiwania należności. W przypadku ubezpieczenia niskiego wkładu własnego sądy zdecydowanie częściej przychylały się do argumentów kredytobiorców (61 na 67 spraw). Z kolei zwycięzcami w sporach dotyczących ważności umowy kredytowej były z reguły banki – komentuje Michał Kisiel.

Przegląd orzeczeń wskazuje, że klienci często, w ponad połowie przypadków, przywołują artykuł Kodeksu cywilnego określający główne cechy niedozwolonych postanowień umownych. To zdecydowanie najważniejszy wspólny wątek analizowanych spraw. Nie oznacza to jednak, że rozstrzygnięcia sądowe, nawet w przypadku klientów dzielących ten sam kwestionowany zapis w umowie kredytowej, są takie same.

Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków Bankier.pl dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Bankier.pl.

Więcej na ten temat:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Frankowe-batalie-w-sadach-banki-nie-chca-dzielic-sie-informacjami-7533854.html

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Frankowe-sprawy-w-sadach-jak-czesto-wygrywaja-klienci-7534306.html

Kontakt dla mediów

dr Michał Kisiel

analityk Bankier.pl
Redakcja Bankier.pl
ul. Legnicka 21A
53-671 Wrocław
tel.: +48 501 820 788