Co zniechęca do własnego biznesu? [Wyniki sondy]

2018-04-18 15:00

Jakie czynniki są najbardziej zniechęcające do założenia firmy w Polsce? Portal Mambiznes.pl zapytał o to swoich użytkowników. Wyniki są zgodne zarówno w przypadku właścicieli firm, jak i osób dopiero rozważających przygodę z własnym biznesem. 

Portal MamBiznes.pl przepytał 1387 użytkowników, w tym właścicieli firm, osoby myślące o założeniu firmy oraz osoby spoza obydwu grup.

Główną barierą dla rozwoju przedsiębiorczości w naszym kraju okazuje się konieczność płacenia i wysokość składek na ZUS. Ten czynnik stanowił 28 proc. odpowiedzi. Nie jest on jednak jedynym elementem hamującym – lista ta jest o wiele dłuższa. Na drugiej pozycji uplasowały się skomplikowane formalności prawno-podatkowe z 21 proc. odpowiedzi. O braku kapitału na rozpoczęcie biznesu pisało z kolei 17 proc. ankietowanych.

Znacznie mniej głosów zebrały takie czynniki, jak strach przed kontrolami urzędów, brak doświadczenia czy obawy związane z rezygnacją z pracy na etacie.

– Internauci, którzy wybrali opcję „inne”, w swobodnej wypowiedzi wymieniali takie bariery, jak: brak pewności o przyszłość po wystartowaniu biznesu, mała kwota wolna od podatku, utrata płynności finansowej, niekompetencja urzędników, brak klientów – dopowiada Grzegorz Marynowicz, redaktor prowadzący Mambiznes.pl.

 

Pełna wersja raportu:

https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/zus-zmora-ktora-odstrasza-zakladania-biznesow-wyniki-sondy-83834  

 

Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Mambiznes.pl.

Kontakt dla mediów

Grzegorz Marynowicz

redaktor prowadzący MamBiznes.pl
Bankier.pl
tel.: 504 256 447