Hipoteki tańsze, ale spada zdolność kredytowa [HipoTracker Bankier.pl]

2018-07-30 11:30

Od początku 2018 r. redakcja Bankier.pl śledzi oferty kredytów hipotecznych 15 banków dla jednego, niezmiennego typu klienta. Średnia marża kredytowa obniżyła się w tym czasie o 0,03 pp., ale tylko w przypadku klientów, którzy wniosą 20-procentowy wkład własny. Banki bardziej konserwatywnie oceniają także maksymalną zdolność kredytową.

HipoTracker Bankier.pl pokazuje jak zmieniają się średnie parametry kredytu hipotecznego dla zobowiązania o kwocie zbliżonej do średniej wartości nowego kredytu w Polsce. Redakcja Bankier.pl przyjęła profil klienta, dla którego zbiera co miesiąc oferty kredytodawców. O finansowanie stara się bezdzietne małżeństwo, mieszkające w mieście powyżej 500 tys. mieszkańców, kupujące mieszkanie z rynku pierwotnego kosztujące 337,5 tys. zł. Profilowi klienci zarabiają łącznie 6,2 tys. zł miesięcznie.

Średnia marża kredytowa dla kredytów z 10-procentowym wkładem własnym pozostawała w okresie od stycznia do lipca 2018 r. stabilna. Na początku roku wynosiła 2,1125 pp., a w lipcu – 2,1133 pp. W przypadku kredytu z 20-procentowym wkładem własnym średnia marża obliczona na podstawie ofert 15 banków w styczniu wynosiła 1,9156 pp. W lipcu 2018 r. ten wskaźnik był nieco niższy – 1,8788 pp.

– Kredyty hipoteczne są dziś nieco tańsze niż na początku roku, ale przede wszystkim dla klientów, którzy zdecydują się zaangażować oszczędności na 20 proc. wartości mieszkania. Dwa banki w lipcu stosowały marże o 0,2 pp. niższe niż w styczniu, co należy uznać za znaczącą korektę cennika – komentuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

Średnia maksymalna zdolność kredytowa, obliczana przy założeniu, że klienci starają się o zobowiązanie z 10-procentowym wkładem własnym, nieznacznie spadła w pierwszych siedmiu miesiącach roku. W styczniu profilowi klienci mogli pożyczyć średnio 614,6 tys. zł. W lipcu średnia z szacunków banków wynosiła 601,6 tys. zł, a więc była niższa o 13 tys. zł – odpowiednik ok. 2 mkw. profilowego mieszkania.

W przypadku kredytu z 20-procentowym wkładem własnym średnia maksymalna zdolność kredytowa obliczana przez 15 banków również obniżyła się na przestrzeni siedmiu miesięcy 2018 r. Profilowi kredytobiorcy w styczniu mogli liczyć średnio na 635,5 tys. zł kredytu. W lipcu wskaźnik ten wyniósł 628,9 tys. zł.

– Część instytucji zdecydowała się na korekty w cennikach i wprowadzenie czasowych promocji w kredytach hipotecznych. Klienci mogli odczuć efekty tych kroków w postaci obniżenia kosztów kredytowania. Znalazło to swoje odbicie w średnich stawkach marż mierzonych w ramach HipoTrackera Bankier.pl. Jednocześnie jednak nastąpiło niewielkie zaostrzenie kryteriów szacowania zdolności kredytowej – podsumowuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

Zapraszamy do przedruku i powielania informacji prasowej z powołaniem się na źródło Bankier.pl!

Więcej na ten temat:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/HipoTracker-Bankier-pl-kredyty-nieco-tansze-zdolnosc-kredytowa-spada-7605487.html

Kontakt dla mediów

dr Michał Kisiel

analityk Bankier.pl
Redakcja Bankier.pl
ul. Legnicka 21A
53-671 Wrocław
tel.: +48 501 820 788

Pliki do pobrania

(87kB)