Wykształceni mniej chętni na emigrację. Zniechęca m.in. szklany sufit [Raport Bankier.pl]

2018-08-06 14:44

Chociaż rośnie optymizm wobec zawodowego startu za granicą, wśród osób z wyższym wykształceniem chętnych na emigrację jest dziś mniej niż dwa lata temu – wynika z internetowego sondażu przeprowadzonego przez Bankier.pl. Zniechęcają m.in. ograniczone możliwości rozwoju kariery i świadomość, że w innym kraju nigdy nie będzie się u siebie.

Emigracyjne plany w ciągu najbliższych pięciu lat deklaruje 36 proc. ankietowanych. To mniej niż podczas poprzedniej edycji badania – dwa lata temu z zamiarem przeprowadzki do innego kraju nosiło się 43 proc. respondentów. Znacznie większa grupa chciałaby skorzystać z możliwości emigracji "na próbę" – wyjazd na kilka miesięcy z opcją pozostania na stałe interesuje 63 proc. badanych.

Nie zmienia się grupa krajów najatrakcyjniejszych dla grupy z wyższym wykształceniem: to Stany Zjednoczone, Niemcy i Wielka Brytania. Zaskoczeniem może być mocna pozycja tej ostatniej lokalizacji, co pokazuje, że brexit w oczach osób będących dziś w Polsce jest dziś zupełnie inną kategorią ryzyka niż wśród obecnych imigrantów na Wyspach. Stabilne pozostają także powody emigracji – co piąty respondent chciałby poprawić jakość życia i znaleźć pracę lepiej płatną niż w Polsce. Co dziesiąta osoba motywuje emigracyjne plany chęcią zapewnienia lepszej przyszłości dzieciom.

Najnowsza edycja badania Bankier.pl pokazuje, że wśród pozostających na razie w Polsce umacnia się optymizm co do zawodowego startu za granicą – do 12 proc. wzrosła liczba osób przekonanych, że pracodawcę uda się znaleźć w ciągu zaledwie kilku dni, 31 proc. daje sobie na to miesiąc od przeprowadzki. Rośnie też przeświadczenie, że nowe zajęcie będzie adekwatne do posiadanych kwalifikacji – uważa tak 67 proc. ankietowanych – więcej niż przy poprzedniej edycji sondażu.

Mimo to, planujący wyjazd nie są wolni od obaw: obok strachu przed nie pozwalającym rozwijać się tzw. szklanym sufitem (26 proc.) i troski o zarobki niższe od oczekiwań (24 proc.) przeważa obawa o poczucie, że na emigracji nigdy nie będzie się jak u siebie (41 proc. wskazań).

Więcej w artykule: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Szklany-sufit-nad-emigracja-Wymarsz-talentow-zwolni-Raport-Bankier-pl-7606024.html

Zapraszamy do przedruku i powielania informacji prasowej z powołaniem się na źródło Bankier.pl!

Kontakt dla mediów

Malwina Wrotniak

zastępca redaktora naczelnego
Redakcja Bankier.pl
tel.: 509482044