Bankier.pl prześwietla konta „na słupa”. Jak powstają i dlaczego są groźne?
Bankier.pl prześwietla konta „na słupa”. Jak powstają i dlaczego są groźne?
W ubiegłym roku udaremniono próby wyłudzeń kredytów z banków na łączną kwotę 308 mln zł. Do oszustw wykorzystywane są skradzione lub sfałszowane dokumenty. Niestety wiele osób wciąż dobrowolnie udostępnia wrażliwe dane przestępcom. Podpowiadamy, czym może to grozić i jak uniknąć późniejszej konieczności tłumaczenia się przed komornikiem lub prokuratorem.
O niebezpiecznym handlu „anonimowymi kontami bankowymi” portal Bankier.pl informował w ubiegłym tygodniu. Do redakcji napływają kolejne zawiadomienia od czytelników o metodach zakładania i wykorzystywania tzw. kont „na słupa”. Przyjęło się uważać, że tzw. słupami zostają najczęściej ludzie z marginesu społecznego, którzy za niewielkie kwoty użyczają przestępcom swojej tożsamości. Proszeni są o zaciągnięcie kredytu w banku lub założenie konta osobistego, które następnie jest odsprzedawane na rynku wtórnym jako anonimowe.
– Niestety praktyka pokazuje, że słupami często zostają też osoby, które nie są tego świadome. Przestępcy wykorzystują różne techniki, by wydobyć od nich wrażliwe dane. Jedną z popularnych metod jest pozyskanie informacji, wykorzystując fałszywe ogłoszenia o pracę – mówi Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.
Zobacz infografikę: TUTAJ
Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Niebezpieczne-konta-Czym-grozi-bycie-slupem-3067289.html
Publikacja dostępna również w formacie: doc