Dzień spółek w Bankier.pl, czyli kto i ile zarobił w 2014 roku?
Dzień spółek w Bankier.pl, czyli kto i ile zarobił w 2014 roku?
Już po raz 16. "Puls Biznesu" wskazał Giełdową Spółkę Roku. Bankier.pl przygląda się zarówno samemu plebiscytowi, jak i wyróżnionym w nim spółkom.
Najlepszą giełdową spółką 2014 roku został Kruk S.A., która obecna jest na warszawskim parkiecie od 2011 roku. Na drugim miejscu znalazła się Vistula S.A., ostatnie miejsce na podium zajął Robyg S.A.
- W Top 10 GSR2014 dominują spółki „większe średnie” – jedynie mBank i Cyfrowy Polsat lokują się w pierwszej 20. krajowych spółek o największej kapitalizacji. Wartość rynkowa 6 z 10 spółek mieści się w przedziale 0,4-2,6 mld zł - komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.
W minionym roku WIG zyskał symboliczne 0,26%. Lider parkietu odnotował 300% wzrostu, a najgorsza spółka przyniosła 90% straty. Liczby i suche dane statystyczne nie są jednak najważniejsze. O miejscu w rankingu decydowały także relacje inwestorskie i jakość zarządzania.
- Spółki z pierwszej dziesiątki rankingu wcale nie osiągały najmocniejszych stóp zwrotu za rok 2014. Tytuł lidera wzrostów na GPW przypada Elzabowi, który urósł aż o 162%, z kolei liderem wśród wyróżnionych jest Work Service, który dał zarobić akcjonariuszom w zeszłym roku 44% - zaznacza Adam Torchała, analityk Bankier.pl.
Tytuł Giełdowej Spółki Roku przypadł firmie Kruk S.A.
- Kruk to firma działająca w branży windykacyjnej. Po szczeblach rankingu GSR wspinała się od 2011 roku, kiedy to 9 maja zadebiutowała na giełdzie oraz na 54. miejscu w rankingu. Potem było już tylko lepiej, w poprzednim rankingu uplasowała się już na 5. miejscu. Podobnie zachowuje się kurs spółki, który od debiutu zyskał już 232%. Ta „rakieta” nie wystartowała jednak od razu – dopiero 2013 rok przyniósł początek trendu wzrostowego, który trwa do dziś. Eksperci pytani o spółkę, docenili pracę jej zarządu. Oceniają także, że Kruk ma przed sobą świetne perspektywy - komentuje Marcin Dziadkowiak, zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl.
A jakie są perspektywy dla polskiej giełdy w 2015 roku?
- Przeważają nastroje optymistyczne. Analitycy wskazują, że na skutek m.in. polityki luzowania ilościowego prowadzonego przez EBC, zachodni kapitał będzie szukał wyższych stóp zwrotu w Polsce. Część inwestorów powtarza jak mantrę stwierdzenie, że małe i średnie spółki notowane na parkietach są niedoszacowane. Kolejny czynnik, to bardzo niskie stopy procentowe, które zachęcają osoby z oszczędnościami do inwestycji w akcje firm notowanych na GPW. Ostatnio mieliśmy okres wynikowy i zapowiedzi wypłat dywidend, które w bardzo wielu przypadkach są dużo wyższe niż potencjalny zysk z lokaty - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.
Uczestnicy gali zgadzali się, że polska gospodarka zagrożona jest głównie czynnikami zewnętrznymi m.in. konfliktem na Ukrainie. Niemniej, klimat w Polsce jest dobry dla inwestycji. Bezrobocie spada, odnotowujemy coraz lepsze wyniki eksportu, a niebawem dostaniemy potężny zastrzyk finansowy w postaci funduszy unijnych. Te i wiele innych czynników skłaniają analityków do raczej pozytywnych prognoz odnośnie inwestycji w polskie spółki.
Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dzien-Spolek-Gieldowych-Bankier-pl-7243112.html
Publikacja dostępna również w formacie: doc