Trwa fatalna seria na warszawskiej giełdzie
Trwa fatalna seria na warszawskiej giełdzie
Po otwarciu środowych notowań WIG20 spadł poniżej 1800 punktów, meldując się na najniższym poziomie od lipca 2009 roku i powiększając tegoroczne straty do 23%. Pod względem spadków na giełdzie Polska goni Ukrainę.
Na pierwszym niechlubnym miejscu najgorszych głównych europejskich indeksów giełdowych od początku roku znajduje się pogrążona w chaosie Ukraina (-32,5%), na drugim jest zadłużona po uszy Grecja (-30,6%), a na trzecim znajduje się Polska (-23%).
Spadki dominują także na większości innych giełd europejskich, jednak na największych rynkach ich skala nie jest tak duża jak w Warszawie.
Dzisiaj w gronie największych spółek najgorzej spisywały się walory Bogdanki, mBanku i PZU. Lekkie odreagowanie ostatnich spadków obserwowano w przypadku spółek energetycznych: Tauronu i PGE. Niestety, z grona 10 największych spółek wyleciał KGHM, który dzisiaj zaliczył 6-letnie minimum.
– Rynek jest już bardzo mocno wyprzedany, a WIG20 dotarł do dolnego ograniczenia kanału spadkowego, w ramach którego porusza się od czerwca, spadając przez siedem kolejnych miesięcy. Inwestorzy zdążyli już zdyskontować znaczną część ryzyka politycznego: podatku bankowego, handlowego i dotowania Kompanii Węglowej przez państwową energetykę. Zatem istnieje szansa, że przynajmniej w krótkim terminie zbliżamy się do przesilenia. WIG20 „zasługuje” na odreagowanie spadkowej serii. Ale nikt nie wie, jak mocno jeszcze spadnie, zanim rozpocznie się odbicie – komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.
Poza obserwowaniem spadków, inwestorzy w ostatnich dniach wyczekują informacji o odwołaniach lub rezygnacjach prezesów kolejnych spółek z udziałem skarbu państwa. W ostatnim czasie z funkcji prezesa zrezygnował m.in. Andrzej Klesyk (PZU) oraz Paweł Tamborski (GPW). Na marginesie tych wielkich zmian obserwujemy zmiany w sektorze prywatnym – na stanowisko prezesa Cyfrowego Polsatu awansował dziś Tobias Solorz, syn Zygmunta Solorza-Żaka.
Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków Bankier.pl dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Bankier.pl.
Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/WIG20-przelecial-przez-1800-punktow-7289791.html
Publikacja dostępna również w formacie: doc