Węgry obniżą VAT na domy z 27% do 5%
Węgry obniżą VAT na domy z 27% do 5%
Rząd Victora Orbana podejmuje się trudnego zadania obniżenia stawki VAT w budownictwie. Jeżeli spełnione zostaną założenia rządzących, to operacja ta nie uszczupli wpływów do węgierskiego budżetu.
Victor Orban przekonuje, że celem reformy podatkowej jest sprawienie, by każda węgierska rodzina mogła sobie pozwolić na dach nad głową. Dlatego rząd proponuje obniżkę VAT-u z 27% do 5% w latach 2016-2019. Projekt dotyczy nowych mieszkań o powierzchni użytkowej do 150 metrów kwadratowych, w budynkach mieszczących kilka mieszkań oraz w przypadku domów jednorodzinnych - do powierzchni użytkowej 300 metrów kwadratowych.
Jednocześnie zniesiony zostanie obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę w przypadku budowy domów o powierzchni mniejszej niż 300 metrów kwadratowych. Przy budowie takiego domu, będzie trzeba jedynie na 15 dni przed rozpoczęciem prac powiadomić władze. Stosowny projekt ustawy został już wniesiony do węgierskiego parlamentu.
W wypowiedzi dla państwowej agencji informacyjnej MTI, węgierski minister finansów Mihály Varga stwierdził, że jeżeli dzięki obniżeniu podatków liczba nowych budów wzrośnie o 3 do 5 tysięcy, to nowy podatek okaże się neutralny dla budżetu.
- Obniżenie podatku ma pomóc ożywić węgierskie budownictwo mieszkaniowe. Według danych urzędu statystycznego, w 2014 r. liczba nowych domów (8358) sięgnęła zaledwie 23% poziomu notowanego przed kryzysem (36 075). W Polsce kryzys nie miał aż tak wielkiego wpływu na liczbę oddanych mieszkań i domów – od 2006 roku średniorocznie oddajemy ich ok. 150 tysięcy. Nawet biorąc pod uwagę, że Węgrów jest 4-krotnie mniej niż Polaków, to ubytek w liczbie oddanych nowych mieszkań i domów w tym kraju jest bardzo duży – komentuje Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl.
A jak jest w Polsce?
W Polsce deweloperzy starają się, by ich działalność objęta była 8% stawką VAT. Mają do tego prawo, o ile ich działania dotyczyć będą nieruchomości objętych społecznym programem mieszkaniowym. Stawka preferencyjna obejmuje nie tylko dostawy gotowych lokali lub domów, ale także ich budowę, remont, modernizację, termomodernizację czy też przebudowę.
- Co do zasady budownictwo mieszkaniowe korzysta zatem z 8% stawki VAT, pod warunkiem jednak, że deweloper nie będzie budował budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 metrów kwadratowych lub lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 metrów kwadratowych. Powyżej tego metrażu zastosowanie znajduje stawka podstawowa 23% VAT. Stawkę 23% stosuje się proporcjonalnie, wyłącznie od metrażu przekraczającego odpowiednio 150 m2 oraz 300 m2 nieruchomość - stwierdza Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl.
Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wegry-tna-VAT-na-domy-z-27-do-5-7290603.html
Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków Bankier.pl dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Bankier.pl.
Publikacja dostępna również w formacie: doc