Studenci nie są zainteresowani tanim kredytem. Liczba umów spada z roku na rok
Studenci nie są zainteresowani tanim kredytem. Liczba umów spada z roku na rok
Spada liczba nowo udzielanych kredytów studenckich. Choć, ze względu na preferencyjne warunki, jest to jeden z najtańszych dostępnych w bankach produktów kredytowych, nie cieszy się popularnością. Wypłacany jest obecnie zaledwie 2,30 proc. studentów.
Z danych uzyskanych przez Bankier.pl w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w roku akademickim 2015/2016 banki udzieliły 3 869 kredytów studenckich (liczba nowych umów według stanu na 31 marca 2016 r.), było to najmniej tylko w ciągu ostatnich 10 lat. Liczba nowo zawieranych umów maleje nieprzerwanie od 2010 roku, zwiększa się jednocześnie liczba całkowicie spłaconych.
Kredyt studencki należy do jednych z najtańszych na rynku. Odsetki spłacane przez kredytobiorcę naliczane są w wysokości odpowiadającej połowie stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego. W obecnej sytuacji, kiedy utrzymują się niskie stopy procentowe, oprocentowanie właśnie spłacanych kredytów studenckich wynosi zaledwie 0,875 proc. – Chociaż jest to rozwiązanie mające na celu wsparcie głównie mniej zamożnych studentów i doktorantów, limit dochodu uprawniającego do uzyskania pierwszeństwa w udzieleniu pomocy nie należy do bardzo wyśrubowanych. W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata wcześniej, wynosi 2 500 zł na jednego członka rodziny. Dostępność finansowania nie jest więc bardzo ograniczona, a mimo to studenci nie są nim specjalnie zainteresowani – wskazuje Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz z Bankier.pl.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tłumaczy w rozmowie z Bankier.pl, że mniejsza popularność kredytów studenckich jest spowodowana nie tylko zmniejszającą się liczbą studentów osób, do których jest kierowana, ale też lepszą sytuacją gospodarczą (w stosunku do lat największego zainteresowania nimi) oraz znacznym zwiększeniem wysokości socjalnych stypendiów. Wskazuje jednocześnie na zmiany w funkcjonowaniu kredytów studenckich, jakie wprowadzone zostały w tym roku. Mają na celu dostosowanie pomocy do realnych potrzeb studentów i uatrakcyjnienie korzystania z kredytów w obecnej sytuacji.
Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków Bankier.pl dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Bankier.pl.
Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Studenci-nie-sa-zainteresowani-tanim-kredytem-7475277.html
Publikacja dostępna również w formacie: doc