Rozliczanie deklaracji PIT – do tych zdarzeń lepiej się przyznać

Rozliczanie deklaracji PIT – do tych zdarzeń lepiej się przyznać

Rozliczanie PIT-ów w trakcie. Redakcja Bankier.pl wybrała 13 zdarzeń, do których lepiej przyznać się fiskusowi w zeznaniu rocznym PIT.  

W rozliczeniach podatku zwykle pamiętamy o zakupie auta czy nieruchomości, ale warto mieć świadomość istnienia mniej standardowych sytuacji, takich jak zarobki zagraniczne, wymiana waluty w celach zarobkowych czy sprzedaż rzeczy drobnych.

Zarobki zagraniczne lub zagranicznego pochodzenia

O rozliczeniu podatkowym należy pamiętać zarówno w przypadku pracy za granicą, jak i pracy z Polski dla zagranicznego podmiotu. Praca za granicą nakłada obowiązek zapłaty zaliczki na podatek 20. dnia miesiąca następującego po powrocie do Polski.

Handel walutami

Handel walutami, instrumentami finansowymi oraz kryptowalutami (więcej o rozliczaniu w deklaracji PIT handlu kryptowalutami: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Bitcoin-jak-rozliczyc-w-deklaracji-PIT-handel-kryptowalutami-7563424.html) to aktywności, z których przychody muszą znaleźć się w deklaracji PIT nawet wtedy, gdy za sprzedane jednostki nabywane są kolejne. Te same zasady dotyczą wszystkich handlujących na rynku długu.

Nietrafiony prezent?

Sprzedaż nietrafionych prezentów w okresie świątecznym lub kilkakrotnie użytych sprzętów AGD, wyprzedaż sprowadzonych z zachodu mebli – to również zdarzenia, o których warto pamiętać przy zeznaniu podatkowym.

– Jeśli sprzedaż ma miejsce w okresie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca zakupu – to należy ją wykazać w rocznej deklaracji PIT, nawet jeżeli nie przyniosła ona zysku (przychód jest niższy niż koszt zakupu). W najgorszej sytuacji pozostają w takim przypadku obdarowani sprzedający prezenty świąteczne, urodzinowe i inne – nie będą mogli bowiem rozliczyć kosztu takiej sprzedaży, więc podatek płacą od całości uzyskanej ceny. – mówi Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl.

Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków Bankier.pl dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Bankier.pl.


Więcej na ten temat:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/13-zdarzen-do-ktorych-lepiej-przyznac-sie-fiskusowi-w-zeznaniu-rocznym-PIT-7574076.html?produkt_tygodnia


Publikacja dostępna również w formacie: doc


Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl