Czy zakaz handlu obejmie też banki?

Czy zakaz handlu obejmie też banki?

W tym miesiącu zaczyna obowiązywać przepis ograniczający handel w niedziele. Nie oznacza to jednak, że galerie handlowe będą całkowicie zamknięte. Jak dowiedziała się redakcja Bankier.pl, część banków chce wykorzystać tę sytuację, by otworzyć swoje placówki w centrach handlowych.

1 marca weszły w życie zapisy Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Tym samym najbliższa niedziela będzie pierwszą, w którą sklepy pozostaną zamknięte. Zgodnie z ustawą zakaz nie obejmuje ponad 30 wyjątków, w tym kawiarni, lodziarni czy klubów fitness, które nierzadko swoje lokale mają w centrach handlowych.

A co z bankami?

Pytani o banki prawnicy podzielają pogląd, że ich placówki nie podlegają pod zapisy ustawy.

- Handel to proces sprzedaży towarów, a więc wymiany towarów na środki pieniężne – mówi portalowi Bankier.pl dr Katarzyna Domańska-Mołdawa, Partner, adwokat w BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson.

- W powszechnym rozumieniu, jak również w rozumieniu prawnym, towar to rzeczy ruchome (ewentualnie rzeczy ruchowe oraz energie). Z powyższego wynika dość jednoznacznie, że usługi bankowe nie są sprzedażą towarów. Drobny ich wycinek, np. ofertowanie kredytów konsumenckich w związku ze sprzedażą ratalną mógłby być ewentualnie zakwalifikowany jako „czynności związane z handlem” – w tym kontekście czynności takie nie powinny być oferowane przez banki w dni objęte zakazem – wyjaśnia.

Najbliższa niedziela

Część banków jest czynna od poniedziałku do soboty – w tych placówkach nie planowane są aktualnie żadne zmiany. Wśród tych czynnych także w niedziele zdania są podzielone – mBank planuje skrócić czas pracy placówek, BGŻ BNP Paribas nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, a ING Bank Śląski, który ma najwięcej oddziałów w galeriach handlowych, nie planuje pracy w niedziele wyłączone z handlu na mocy ustawy.

Zakaz uderzy w kredyty ratalne

Redakcja Bankier.pl zauważa, że banki nie widzą dużego zagrożenia swojego biznesu; istnieją jednak pewne instytucje, którym nowe przepisy mogą przeszkadzać.

- To instytucje zajmujące się udzielaniem kredytów ratalnych działające przy sieciach ze sprzętem RTV czy AGD. Jak wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej, kredyty ratalne udzielane w weekendy przez banki w sieciach handlowych oraz pożyczki w firmach pozabankowych, stanowią niemal 1/ 4 łącznej sprzedaży kredytów z całego tygodnia. – komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

 

Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków Bankier.pl dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Bankier.pl.

Więcej na ten temat:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zakaz-handlu-nie-dla-bankow-Czesc-placowek-otwarta-we-wszystkie-niedziele-7576029.html


Publikacja dostępna również w formacie: doc


Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl