Co czwarty ex-bankowiec odszedł z pracy przez stres
Co czwarty ex-bankowiec odszedł z pracy przez stres
Co trzeci porzucający pracę w banku wskazuje, że najważniejszym powodem trudnej decyzji było nadmierne obciążenie obowiązkami. Co czwarty obwinia stres, wynika z badania Bankier.pl. To nie niezadowalające zarobki pchają pracowników do poszukiwania nowej ścieżki kariery, często daleko od sektora bankowego.
Bankier.pl przeprowadził już czwartą edycję badania „Jak się pracuje w bankach?”. Internetowy kwestionariusz wypełniły 1764 osoby. Przepytano także osoby, które w ostatnich 12 miesiącach pożegnały się z bankowością.
Obecni pracownicy banków powszechnie spotykają się w swoim miejscu pracy z wieloma negatywnymi zjawiskami. W 2019 r., podobnie jak w poprzednich latach, ponad dwie trzecie badanych zetknęło się z nadmierną presją przełożonych na wyniki. 64 proc. (62 proc. w 2018 r.) wskazało, że miało do czynienia z narzuceniem nierealnych planów lub zakresów zadań.
Nieco ponad 1/3 respondentów spotkała się z publicznym piętnowaniem osób, które nie uzyskują odpowiednich wyników oraz zastraszaniem pracowników perspektywą zwolnienia. Również te patologie uzyskiwały w poprzednich edycjach badania bardzo zbliżony odsetek wskazań.
– Bolączki wymieniane przez obecnych pracowników banków korespondują wprost z głównymi powodami porzucenia pracy w sektorze. Osoby, które w ostatnich 12 miesiącach pożegnały się z pracą w banku jako główny powód wskazują najczęściej (32 proc. wskazań) nadmierne obciążenie obowiązkami i wysoki poziom oczekiwań. Na drugim miejscu znalazły się stres i zła atmosfera w miejscu pracy (27 proc. wskazań) – komentuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.
Większość badanych mających za sobą pożegnanie z bankiem znalazła nowe miejsce zatrudnienia w czasie krótszym niż miesiąc lub w ciągu 1-3 miesięcy. Dalsze losy ex-bankowców są niezwykle zróżnicowane. Najliczniejsza grupa odchodzących z bankowości trafiła do sektora handlu i usług (19 proc. wskazań). Deklaracje rozkładają się jednak dość równomiernie w wielu kategoriach – od pośrednictwa i doradztwa finansowego do sektora budżetowego. 17 proc. respondentów wskazało inne dziedziny gospodarki, a w odpowiedziach otwartych wymieniano wielokrotnie sektor telekomunikacyjny.
Więcej szczegółów: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dlaczego-odchodza-z-bankow-Jestes-tak-dobry-jak-twoj-ostatni-miesiac-Raport-Bankier-pl-7710556.html
Zobacz także:
Co się wciska w bankach? Ciemna strona planów sprzedażowych - https://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-sie-wciska-w-bankach-Ciemna-strona-planow-sprzedazowych-Raport-Bankier-pl-7699568.html
"Rośnie presja, ale nie płace". Bankowcy o swojej pracy - https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosnie-presja-ale-nie-place-Bankowcy-o-swojej-pracy-Raport-Bankier-pl-7699531.html
Wraca lęk o pracę – bankowcy boją się zwolnień - https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wraca-lek-o-prace-bankowcy-boja-sie-zwolnien-Raport-Bankier-pl-7705261.html
Publikacja dostępna również w formacie: doc