Działki budowlane drożeją wolniej niż mieszkania

Działki budowlane drożeją wolniej niż mieszkania

Po lipcowych podwyżkach, sierpień na rynku działek budowlanych okazał się znacznie spokojniejszy. Parcele drożeją znacznie wolniej niż mieszkania. Inaczej jest jednak w przypadku najmniejszych działek. Te, w perspektywie rocznej, w większości miast wojewódzkich podrożały od kilkunastu do nawet kilkuset procent.

W sierpniu ceny ofertowe działek budowlanych wzrosły w przypadku większości miast i województw. Wzrosty były jednak mniejsze niż jeszcze w lipcu. Pomimo podwyżki na poziomie 1,6 proc., parcele pod budowę domu w Warszawie wyceniane były rekordowo wysoko – średnio na 849 zł/mkw. – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl.

W stolicy rekordy biją także ceny ofertowe najmniejszy działek o powierzchni do 8 arów, które w sierpniu wyceniane były średnio na 1281 zł/mkw. (wzrost o 2,1 proc. i 26 zł/mkw.). W ciągu roku sprzedający działki o tym metrażu zwiększyli swoje oczekiwania średnio o 12,8 proc. 

Oferującym najmniejsze parcele w Warszawie nie zamierzają ustępować sprzedawcy z Gdańska. W sierpniu działki o powierzchni do 8 arów wyceniane były tam średnio na 1235 zł/mkw. – o 14,9 proc. drożej niż w lipcu i aż o 146,5 proc. drożej niż jeszcze w sierpniu 2017 r., gdy oczekiwano za nie średnio 501 zł/mkw.

Biorąc pod uwagę wszystkie metraże, parcele budowlane w stolicy woj. pomorskiego wyceniane były w ubiegłym miesiącu o 31,9 proc. drożej niż w sierpniu ubiegłego roku. Nominalnie, kwoty w ogłoszeniach wzrosły o 142 zł/mkw.

Dwucyfrowy wzrost cen ofertowych zanotowano w większości miast wojewódzkich. Najmocniej w górę w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku skoczyły oczekiwania sprzedających najmniejsze parcele w Olsztynie. W sierpniu były one wyceniane średnio na 374 zł/mkw. (wzrost o 129,4 proc.).

Na przeciwległym biegunie znalazł się Gorzów Wielkopolski. W jednej ze stolic woj. lubuskiego w ogłoszeniach sprzedaży działek o powierzchni do 8 arów wpisywano w sierpniu średnio 22 zł/mkw. (spadek o 87,6 proc. w relacji do sierpnia 2018 r.).

W sierpniu średnie ceny ofertowe parcel pod budowę domu - biorąc pod uwagę wszystkie metraże - spadły w porównaniu z lipcem m.in. w Olsztynie. Wyceniano je tam średnio na 214 zł/mkw. (spadek o 26 proc.) oraz w Lublinie – średnio 285 zł/mkw. (spadek o 6,3 proc.).

W przypadku poszczególnych metraży, najmocniej w górę poszły kwoty w ogłoszeniach o sprzedaży dużych (12-20 arów) działek w Krakowie, które wyceniane były średnio na 895 zł/mkw. (wzrost o 96,3 proc.).

Biorąc pod uwagę województwa, najdroższe działki budowlane w dalszym ciągu można znaleźć na Mazowszu. W sierpniu wyceniane były średnio na 196 zł/mkw. (wzrost o 4,3 proc.) Najmocniej, względem lipca, zwiększyły się z kolei oczekiwania sprzedawców parcel budowlanych w woj. podkarpackim. W sierpniu wyceniano je średnio na 79 zł/mkw. (wzrost o 11,3 proc.).

Niższe niż w lipcu ceny ofertowe notowano jedynie w woj. pomorskim - średnio 160 zł/mkw., świętokrzyskim - średnio 103 zł/mkw. oraz warmińsko-mazurskim - średnio 76 zł/mkw.

W skali rocznej dwucyfrowe wzrosty oczekiwań sprzedawców miały miejsce w woj. warmińsko-mazurskim, małopolskim i lubuskim. Dwucyfrowy spadek odnotowano jedynie w woj. opolskim.

Pomimo wzrostów, ceny ofertowe działek budowlanych w większości największych polskich miast rosną wolniej niż oczekiwania sprzedających mieszkania, zwłaszcza deweloperów. Dla porównania, w Gdańsku oczekiwania sprzedawców parcel w relacji do sierpnia 2018 r. wzrosły średnio o 6,5 proc., a mieszkań na rynku pierwotnym - o 17,5 proc.

Z kolei we Wrocławiu sierpniowe oferty sprzedaży parcel były średnio o 2,2 proc. niższe niż przed rokiem, a w tym samym czasie ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły o 7,6 proc.

 

Więcej o cenach działek budpowlanych na: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-dzialek-budowlanych-wrzesien-2019-Raport-Bankier-pl-7744070.html

Zapraszamy do cytowania z powołaniem się na źródło Bankier.pl

 Załączniki

ceny_dzialek_budowl_wrzesień_2019.png

1 / 1

ceny_dzialek_budowl_wrzesień_2019.png

26.09.2019

0

Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl