Ostatnio oferty inwestowania w condo- i aparthotele, a niebawem usługi kancelarii obiecujących pomoc frankowcom znajdą się na celowniku UOKiK-u - zapowiedział w rozmowie z Bankier.pl prezes urzędu Marek Niechciał.
Pod koniec września br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął kampanię ostrzegającą inwestujących w condohotele i aparthotele. Podczas Dni Dewelopera we Wrocławiu prezes urzędu Marek Niechciał zapowiadał, że dotychczasowe publikacje urzędu nie są jej ostatnim słowem w tym temacie. Niebawem planowana jest szersza kampania mająca za zadanie uświadomić konsumentom ryzyko, z jakim wiąże się inwestowanie na rynku nieruchomości.
Oko na "pomoc frankowcom"
W rozmowie z Bankier.pl na temat dalszych planów szef urzędu zdradził, że jednym z kolejnych rynków, jaki niebawem trafi pod lupę UOKiK-u, będą kancelarie oferujące pomoc posiadaczom kredytów "frankowych".
– Wyrok TSUE na pewno spowoduje, że iluś "frankowiczów" będzie chciało pójść do sądu. Pytanie, jak wobec tego zachowa się tzw. otoczenie usługowe, czyli te wszystkie kancelarie, które uważają, że pomagają kredytobiorcom. Mamy obawy, czy tutaj nie dojdzie do jakiejś patologii, ile takie usługi będą kosztować – mówił w rozmowie z Bankier.pl Marek Niechciał, prezes UOKiK.Nowy biznes kancelarii?
Przypomnijmy - 3 października br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, którego z podobną niecierpliwością wyczekiwały tak setki tysięcy posiadaczy tzw. kredytów frankowych, jak i banki, które takie produkty w przeszłości sprzedawały. Choć wyrok okrzyknięto w teorii korzystnym dla frankowców, wciąż wiele pytań o praktykę pozostaje bez odpowiedzi (zobacz: "Wszystko, czego nadal nie wiemy po wyroku TSUE ws. wyroków frankowych").
Tym niemniej rozstrzygnięcie TSUE daje nadzieje frankowcom na wygraną z bankami w sądach. Pomóc uwierzyć w taki scenariusz zamierzają firmy, które na co dzień specjalizują się w walce o odszkodowania w imieniu swoich klientów. Niektóre z nich toczyły uprzednio potyczki np. z firmami ubezpieczeniowymi. Posiadaczy kredytów denominowanych i indeksowanych frankiem szwajcarskim przekonują o przepłaceniu rat, deklarują wystąpienie z roszczeniem o odfrankowienie umowy oraz reprezentację klienta w sądowym sporze z bankiem-kredytodawcą. "Teraz uwaga kredytobiorców i banków skupiać się będzie na salach sądowych" - pisaliśmy w lipcu, oczekując na wyrok TSUE. Wydane w tym miesiącu przez Trybunał stanowisko nie zmienia tego scenariusza.
Zapraszamy do cytowania z powołaniem się na źródło Bankier.pl