Recesyjna katastrofa w polskim przemyśle

Recesyjna katastrofa w polskim przemyśle

W październiku wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego zaliczył gwałtowny spadek, przyjmując najniższą wartość od czasu światowej recesji z 2009 roku. Tak zły wynik jest szokiem dla ekonomistów – podkreśla Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Październikowy odczyt polskiego PMI na poziomie 45,6 pkt.:

  • to najniższy wynik od lipca 2009 roku;
  • wynik znacznie gorszy od oczekiwanych przez ekonomistów 48,1 pkt.;
  • spadek z 47,8 pkt. we wrześniu do 45,6 pkt. to największy miesięczny spadek od 3,5 roku;
  • październik był 12. miesiącem z rzędu, w którym polski PMI utrzymał się poniżej granicy 50 punktów, oddzielającej ożywienie od kurczenia się sektora.

Produkcja, nowe zamówienia i eksport spadły w najszybszym tempie od ponad 10 lat. Doprowadziło to do cięć w zatrudnieniu, zmniejszenia aktywności zakupowej przedsiębiorców oraz pogorszenia prognoz odnośnie przyszłej produkcji.

- Prawdopodobnie dopiero niedawno polski sektor wytwórczy zaczął w pełni reagować na recesyjne tendencje widoczne od ponad roku w strefie euro. W Niemczech PMI dla sektora wytwórczego szoruje po 10-letnich minimach i w październiku osiągnął wartość zaledwie 42,1 pkt. - a więc znacznie mniejszą niż w Polsce – wskazuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Recesyjna-katastrofa-w-polskim-przemysle-7766247.html

Interaktywny wykres PMI: https://www.bankier.pl/gospodarka/wskazniki-makroekonomiczne/pmi-polska-pol


Publikacja dostępna również w formacie: doc


Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl