Klienci walczą o kredyty frankowe – ile spraw mają banki?

Klienci walczą o kredyty frankowe – ile spraw mają banki?

Banki notowane na warszawskim parkiecie uczestniczą łącznie w 8,5 tys. spraw sądowych dotyczących kredytów opartych na walutach obcych, wynika z analizy Bankier.pl. Łączna wartość przedmiotu sporu przekracza 2 mld zł.

Banki informują w raportach skierowanych do akcjonariuszy o liczbie spraw sądowych, w których są stroną pozwaną. Większość instytucji osobno wyróżnia sprawy obejmujące tzw. walutowe kredyty hipoteczne (głównie „frankowe”), z podziałem na pozwy indywidualne (składane przez pojedynczych kredytobiorców) oraz pozwy grupowe. Dane obejmują stan na 30 września 2019 r.

Wśród banków najczęściej wzywanych na sądowe sale dominują instytucje o największych portfelach kredytów mieszkaniowych opartych na frankach. Kolejność w zestawieniu nie koresponduje jednak wprost z czołówką „frankowych” banków. Na pierwszym miejscu znajduje się mBank, który ma dopiero trzeci pod względem wielkości portfel tego rodzaju kredytów. Druga lokata przypada Getin Bankowi, a trzecia – bankowi PKO BP.

Nieliczne instytucje w raportach informują dokładnie jaki jest bilans prawomocnych orzeczeń sądów w sprawach obejmujących kredyty hipoteczne oparte na walutach obcych. Getin Noble Bank wskazuje, że spośród 87 rozstrzygniętych spraw wygrał 77, a przegrał 10. BNP Paribas Bank podkreśla w raporcie, że wygrał 13 sporów i nie przegrał prawomocnie żadnego. W większości przypadków banki nie komentują wyników, podkreślają, że sprawy znajdują się na wczesnym etapie rozstrzygania lub ograniczają się do skrótowego podsumowania.

Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-spraw-frankowych-maja-banki-7779175.html

 


Publikacja dostępna również w formacie: doc


Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl