Polityka nie służy polskiej giełdzie. Skarb Państwa zatapia WIG20

Polityka nie służy polskiej giełdzie. Skarb Państwa zatapia WIG20

Polska giełda ma za sobą ciężki rok. Indeksy GPW ciągną w dół spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Jak wynika z wyliczeń Bankier.pl, wartość tych największych spadła w ostatnim roku aż o 49 mld zł.

We wtorek WIG20, indeks gromadzący 20 największych i najpłynniejszych polskich spółek notowanych na GPW, spadł do poziomów najniższych od blisko trzech lat. Co więcej, w ostatnim kwartale WIG20 prezentuje się najgorzej z przebadanych przez nas 32 głównych europejskich indeksów.

Obecnie w składzie WIG20 jest jedenaście spółek kontrolowanych przez polski Skarb Państwa, dziewięć zaś znajduje się poza jego kontrolą (są to w zasadzie spółki prywatne, choć wyjątkiem jest Orange kontrolowana de facto przez francuski rząd). Kryterium podległości polskiemu Skarbowi Państwa dzieli więc indeks w zasadzie na pół (11:9).

Takie porównanie wypada druzgocąco dla firm kontrolowanych przez polski rząd. Przez ostatnie dwanaście miesięcy stopa zwrotu z notowanych w WIG20 spółek Skarbu Państwa wyniosła -18,2 proc., tymczasem pozostałe 9 spółek wchodzących w skład indeksu urosło zaś o 12,7 proc. To zatem Skarb Państwa w 2019 roku zatapia WIG20 i to "zasługą" kontrolowanych przez rząd spółek są ostatnie minima.

Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Skarb-Panstwa-zatapia-WIG20-7787312.html


Publikacja dostępna również w formacie: doc


Załączniki

Stopa zwrotu WIG20.png

1 / 1

Stopa zwrotu WIG20.png

11.12.2019

0

Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl