Kredyty hipoteczne nadal drożeją, ale chętnych nie brakuje

Kredyty hipoteczne nadal drożeją, ale chętnych nie brakuje

Nieruchomości drożeją, ale chętnych na kredyty mieszkaniowe nie brakuje. Jak wynika z analizy Bankier.pl, w grudniu banki narzucały klientom oprocentowanie średnio wyższe o 0,15 pp. niż na początku 2019 r. Rynek podgrzewają niskie stopy procentowe i kiepska oferta lokat, co zachęca także do zakupów inwestycyjnych.

Marże w górę, zdolność kredytowa w dół – tak można podsumować mijający rok w kredytach hipotecznych. W każdym z kolejnych kwartałów w przygotowywanym przez Bankier.pl panelu HipoTracker można było zaobserwować tę prawidłowość. Zobowiązanie z 20-procentowym wkładem własnym jest obecnie średnio o 0,15 pp. droższe niż w styczniu, a kwota finansowania - niższa o ok. 10 tys. zł.

Średnia zdolność kredytowa osiągnęła w listopadzie najniższą wartość od początku 2018 r. – 551 tys. zł. W grudniu powróciła do poziomu nieco poniżej 570 tys. zł. Dla porównania, w styczniu 2018 r. kredytobiorcy byli w stanie średnio pożyczyć 606 tys. zł, a w styczniu 2019 r. – 581 tys. zł.

- Drożeją nieruchomości, ale chętnych na kredyty mieszkaniowe nie brakuje. Rynek podgrzewają niskie stopy procentowe i kiepska oferta lokat, co zachęca także do zakupów inwestycyjnych. Chociaż na ostateczne podsumowanie roku jeszcze za wcześnie, to jest niemal pewne, że kredytodawcy odnotują rekordową sprzedaż. W takim otoczeniu bankom nie jest trudno stopniowo, przez korekty cenników o kilka punktów bazowych, podnosić ceny. Efekty pełzających zmian widać wyraźnie w porównaniach obejmujących kilkanaście miesięcy – zaznacza analityk Bankier.pl dr Michał Kisiel.

O badaniu HipoTracker Bankier.pl

Od stycznia 2018 r. Bankier.pl śledzi, jak zmienia się rynkowa oferta kredytów hipotecznych dla jednego, niezmiennego profilu klienta. W panelu przyjęto, że kwota kredytu hipotecznego zaciąganego przez profilowych kredytobiorców będzie zbliżona do średniej wartości nowego kredytu w Polsce. Na potrzeby HipoTrackera Bankier.pl, założono, że o finansowanie stara się bezdzietne małżeństwo mieszkające w mieście pow. 500 tys. mieszkańców, kupujące na rynku pierwotnym mieszkanie o wartości 337,5 tys. zł (50 m kw.), zarabiające łącznie 6,2 tys. zł miesięcznie, w oparciu o umowy o pracę na czas nieokreślony, posiadające pozytywną historię kredytową, bez obecnie spłacanych obciążeń.

Profilowi klienci gotowi są skorzystać z dodatkowych produktów banku, aby obniżyć marżę kredytową. Nie chcą jednak nabywać produktów inwestycyjnych i ubezpieczeń z funduszami kapitałowymi. Zobowiązanie zaciągane jest na 30 lat i spłacane w ratach równych. W raportach prezentujemy średnie wartości z ofert 14 banków dla kredytu z 10- i 20-procentowym wkładem własnym.

Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Srednie-marze-kredytow-hipotecznych-IV-kwartal-2019-r-HipoTracker-Bankier-pl-7790281.html

 


Publikacja dostępna również w formacie: doc


Załączniki

Średnia marża kredytu z 10-procentowym wkładem własnym.png

1 / 1

Średnia marża kredytu z 10-procentowym wkładem własnym.png

16.12.2019

0

Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl