Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem tylko w kilku bankach

Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem tylko w kilku bankach

Do końca 2020 r. banki będą musiały oferować kredyty mieszkaniowe z co najmniej okresowo stałym oprocentowaniem. Na razie wybór takich produktów jest niewielki i nie zapewniają one niezmiennej raty w dłuższej perspektywie, wynika z analizy Bankier.pl.

Kredyty hipoteczne ze „stałym” oprocentowaniem dostępne obecnie na rynku mają specyficzną konstrukcję - umożliwiają zablokowanie wysokości raty tylko na okres 5 lat. Nie pozwalają zatem uniknąć ryzyka wzrostu raty przez cały okres spłaty zobowiązania, wynika z analizy Bankier.pl.

Główną zaletą kredytów ze stałym oprocentowaniem, przynajmniej teoretycznie, jest pewność, co do wysokości comiesięcznych obciążeń. Rata kredytowa, która w przypadku zobowiązania ze zmienną stopą może wahać się wraz ze zmianami wskaźnika WIBOR, w „stałym” kredycie pozostaje niezmienna.

– Warto pamiętać, że to może oznaczać z punktu widzenia kredytobiorcy dodatkową korzyść (gdy stopy rosną, nasza rata zostaje taka sama), ale także może postawić go w gorszej sytuacji niż zwolenników oprocentowania zmiennego (stopy maleją, nasza rata niestety nie) – komentuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

Kredyt ze stałą ratą zaproponowały tylko 3 instytucje – ING Bank Śląski, PKO Bank Polski (i PKO Bank Hipoteczny) oraz Santander Bank Polska. Chociaż nowa wersja rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego przewiduje, że banki do końca 2020 r. powinny mieć w swojej ofercie takie produkty, to na razie bankowcy nie śpieszą się z wprowadzaniem nowości.

Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dokad-po-kredyt-hipoteczny-ze-stalym-oprocentowaniem-7814626.html


Publikacja dostępna również w formacie: doc


Kontakt dla mediów

Chief Marketing Officer

Karolina Kowalska

Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl