Wakacje kredytowe przez epidemię. 10 częstych pytań klientów banków
Wakacje kredytowe przez epidemię. 10 częstych pytań klientów banków
Czy skorzystanie z zawieszenia spłaty kredytu jest bezpieczne? Czy za przerwę w opłacaniu rat zapłacimy później? Bankier.pl zebrał najczęściej pojawiające się wątpliwości i odpowiada na pytania związane z ofertą banków skierowaną do klientów za sprawą epidemii koronawirusa.
Każdy z banków nieco inaczej podchodzi do wdrożenia pakietu – nie ma jednego standardu kryzysowych „wakacji” kredytowych. Klienci mają wątpliwości, jak skorzystać z nowej opcji i jakie niesie ona konsekwencje. Bankier.pl zebrał najważniejsze pytania przewijające się w trafiającej do redakcji korespondencji.
Czy zawieszenie spłaty oznacza, że nie trzeba będzie spłacać kredytu? Co oznacza „zawieszenie raty kapitałowo-odsetkowej”? Co oznacza „zawieszenie raty kapitałowej”? Czy po zawieszeniu spłat rata kredytu będzie wyższa? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi poszukują kredytobiorcy rozważający skorzystanie z wakacji kredytowych proponowanych przez banki w związku z epidemią koronawirusa.
Banki nie pobierają opłat za zawieszenie spłaty kredytu w związku z epidemią koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że odroczenie nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji finansowych. Wzrośnie łączny koszt kredytu, czyli to, ile łącznie oddać trzeba bankowi przez cały okres spłaty.
– Wynika to z prostej zależności – im dłużej korzysta się z kapitału pożyczonego od banku, tym więcej płaci się za tę usługę. W czasie odroczenia spłaty bank nadal nalicza odsetki. Mogą one być spłacane na bieżąco (zawieszenie raty kapitałowej) albo są doliczane później do kapitału, który mamy oddać lub do pierwszej raty po odroczeniu – wskazuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.
– Zawieszenie spłat kredytów zaproponowane przez banki nie wynika z żadnego aktu prawnego, np. ustawy COVID-19. Banki dobrowolnie zadeklarowały wprowadzenie tymczasowych rozwiązań. Z tego powodu nie ma ani jednolitej procedury we wszystkich instytucjach, ani zestandaryzowanych parametrów (czas trwania, sposób opłacania raty podczas wakacji). Kredytodawcy nie mają też obowiązku odroczenia rat – przypomina Michał Kisiel.
Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Odroczenie-splaty-kredytu-co-trzeba-wiedziec-Koronawirus-w-Polsce-7862658.html
Publikacja dostępna również w formacie: doc