Wzrost cen wyhamował, flipperzy spasowali, małe miasta wchodzą do gry – Debata Mieszkaniowa w Bankier.pl
Wzrost cen wyhamował, flipperzy spasowali, małe miasta wchodzą do gry – Debata Mieszkaniowa w Bankier.pl
Praca zdalna może zwiększyć popyt na mieszkania w mniejszych miejscowościach, a odpływ flipperów przełoży się na stabilizację cen na rynku wtórnym – to wnioski płynące z debaty, która odbyła się w ramach Dnia Mieszkaniowego na Bankier.pl.
Renesans domów
Już pierwsza, wiosenna fala pandemii koronawirusa zmieniła nawyki klientów na polskim rynku mieszkaniowym. Jak zauważa Jarosław Krawczyk z Otodom.pl, w pierwszych miesiącach pandemii i związanych z nią obostrzeń Polacy częściej myśleli o kupnie domu niż mieszkania, co opisywaliśmy także na łamach Bankier.pl.
Jeszcze na początku marca mieszkania stanowiły 51 proc. wszystkich wyszukiwań w serwisie, a domy 46 proc. Po miesiącu proporcje zmieniły się i to domy stanowiły 53 proc. wyszukiwań. We wrześniu, gdy wydawało nam się, że życie powoli będzie wracało do normalności, ponownie większą popularnością cieszyły się mieszkania, ale od dwóch tygodni ponownie obserwujemy renesans domów – mówi Jarosław Krawczyk.
Popyt ucieknie do mniejszych miast?
– Praca zdalna, która towarzyszy nam od wiosny i do której przekonało się wielu pracodawców i pracowników, może wzmocnić ten popyt. Jeśli pracownik będzie musiał pojawić się w biurze raz w tygodniu, a przez pozostałe dni będzie miał możliwość pracy z domu, z pewnością głębiej zastanowi się nad kupnem mieszkania w mniejszym, choćby rodzinnym mieście – twierdzi dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapol SA.
Część potencjalnych klientów szukających własnego „M” na największych polskich rynkach wstrzymuje się z decyzją o zakupie, m.in. w obawie o utratę pracy. Jak zauważa Iwona Sroka, klienci, którzy decydują się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, stali się wybredniejsi. – Dłużej analizują oferty i oczekują wyższego standardu czy inteligentnych rozwiązań typu smart home. Wcześniej liczyła się wyłącznie dobra lokalizacja i nieodstraszająca cena – podsumowuje.
Odpływ flipperów - stabilne stawki
Ostatnie miesiące to jeszcze wyraźniejsze wyhamowanie obserwowanych wcześniej wzrostów stawek na rynku wtórnym. Zdaniem dra Jacka Furgi, prezesa Centrum Prawa Bankowego i Informacji przy Związku Banków Polskich, stabilizacja cen dyktowanych za używane mieszkania to efekt ograniczonej działalności tzw. flipperów, którzy sztucznie zawyżali ceny.
– Wykorzystywali oni rosnące ceny i za nieznaczny remont, na który czasami składało się wyłącznie odmalowanie ścian, odsprzedając mieszkanie zarabiali kilka, a nawet kilkanaście procent w porównaniu do pierwotnej ceny – tłumaczy Jacek Furga.
Jak jednak dodaje, nie spodziewa się drastycznej korekty cen.
Banki znowu przykręcą kredytowy kurek?
Wiele w kwestii cen mieszkań będzie zależało od dostępności kredytów. Choć wrześniowa akcja kredytowa była na zbliżonym poziomie do obserwowanego tuż przed wybuchem pandemii, zdaniem dra Michała Kisiela, analityka Bankier.pl, banki już wiosną pokazały, że potrafią zaostrzyć politykę kredytową w krótkim czasie.
– Inaczej niż podczas kryzysu z lat 2008-2009, zaostrzenie polityki kredytowej dotknęło nie wszystkich kredytobiorców, ale konkretnych grup – głównie pracowników z branż szczególnie zagrożonych wzrostem bezrobocia – przypomina Michał Kisiel. – Dziś także nie wiemy, które branże będą działały z kilka dni. Reakcja banków może być szybka. Spodziewam się drugiej fali ograniczeń – dodaje.
Internetowa debata "Co dalej z cenami mieszkań?" odbyła się w ramach pierwszego Dnia Mieszkaniowego w Bankier.pl. Dyskusję prowadziła Malwina Wrotniak, redaktor naczelna Bankier.pl. Partnerami Dnia Mieszkaniowego są Murapol SA oraz Otodom.pl
Zapraszamy do obejrzenia debaty na: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wzrost-cen-wyhamowal-flipperzy-spasowali-male-miasta-wchodza-do-gry-7990260.html
Publikacja dostępna również w formacie: doc
Bankier.pl to wiodący serwis o tematyce finansowej i ekonomicznej. Od 2000 roku wspiera swoich czytelników w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji dotyczących budżetów domowych i firmowych, inwestycji czy kwestii podatkowych. Misją portalu jest dostarczanie najważniejszych informacji gospodarczych oraz propagowanie wiedzy i świadomości ekonomicznej. Dzięki zaangażowaniu wielu ekspertów Bankier stał się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów o tematyce finansowej w kraju. Jedną z jego części jest Smart Bankier – platforma poświęcona produktom takim jak kredyty gotówkowe, hipoteczne, lokaty czy konta osobiste. Współpraca z największymi bankami oraz instytucjami finansowymi pozwala na znalezienie najlepszych ofert oraz odpowiedzialne zarządzanie swoimi finansami.