Koronawirus a ceny mieszkań w dzielnicach największych polskich miast
Koronawirus a ceny mieszkań w dzielnicach największych polskich miast
Choć średnia cena mieszkania w największych polskich miastach wzrosła od początku pandemii koronawirusa, w niektórych dzielnicach można było liczyć na obniżki – wynika z analizy Bankier.pl na podstawie danych SonarHome.pl.
Ceny ofertowe mieszkań w Warszawie – dzielnice
W Warszawie niezmiennie najwyższe stawki panują w Śródmieściu. W październiku 2020 r. mieszkania były tam wyceniane średnio na 15 180 zł/mkw. – o 0,4 proc. niżej względem września. W porównaniu z marcem średnia stawka dla Śródmieścia wzrosła o 2,1 proc., co było jednym z niższych wzrostów.
Mniej znaczący wzrost średniej ceny ofertowej w relacji do pierwszego miesiąca z pandemią koronawirusa – o 0,2 proc. – odnotowano jedynie na Żoliborzu, gdzie sprzedający oczekiwali średnio 12 868 zł/mkw. Z kolei na Pradze-Północ średnia wycena mieszkań praktycznie ani drgnęła. Względem marca spadła o 1 zł/mkw. i w październiku wyniosła 11 012 zł/mkw.
Mocniejsze wzrosty średnich stawek w relacji do marca notowane były w tańszych dzielnicach. W Wawrze mieszkania wyceniano średnio na 8366 zł/mkw. – o 9,4 proc. wyżej niż w marcu, a na Targówku sprzedający oczekiwali średnio 9362 zł/mkw. – o 9,1 proc. więcej względem marca.
Ceny ofertowe mieszkań w Krakowie – dzielnice
W czterech krakowskich dzielnicach w październiku 2020 r. średnia wycena mieszkań przekroczyła 10 000 zł/mkw. Najwięcej – średnio 12 000 zł/mkw. oczekiwali sprzedający mieszkania na Grzegórzkach.
Choć w znakomitej większości dzielnic odnotowano wzrost średnich stawek względem marca, w czterech szukający własnego „M” mogli liczyć na przeceny. Te nie przekraczały jednak średnio 2 proc.
Głównie za sprawą wyraźnej obniżki w kwietniu i widocznej w kolejnych miesiącach stabilizacji, średnia cena ofertowa mieszkania położonego na Grzegórzkach spadła względem marca o 0,9 proc. O 0,8 proc. w relacji do marca spadła wycena mieszkań na Bieńczycach. Nieco wyraźniejszą obniżkę – średnio o 1,4 proc. – odnotowano na Pogórzu Duchackim, z kolei na Podgórzu oczekiwania sprzedających spadły w tym czasie o 1,8 proc.
Ceny ofertowe mieszkań w Gdańsku – dzielnice
Większe rozwarstwienie w średnich stawkach dla poszczególnych dzielnic notowane jest w Gdańsku, gdzie średnia cena ofertowa liczona dla całego miasta w październiku 2020 r. wyniosła 9358 zł/mkw.
W dziewięciu dzielnicach stolicy woj. pomorskiego sprzedający oczekiwali jednak średnio powyżej 10 000 zł/mkw. Najwięcej – średnio 12 655 zł/mkw. oraz średnio 12 335 zł/mkw. wpisywano w ogłoszeniach sprzedaży lokali mieszkalnych położonych w Śródmieściu oraz na Wyspie Sobieszewskiej.
W większości dzielnic Gdańska pandemia koronawirusa wpłynęła jednak na obniżkę średnich stawek. Szukający własnego „M” mieli do czynienia z przecenami średnich cen ofertowych w siedemnastu dzielnicach. Najmocniej – o 26,5 proc. – spadła względem marca wycena mieszkań położonych na Wyspie Sobieszewskiej.
Ceny ofertowe mieszkań we Wrocławiu – dzielnice
Z niższą średnią stawką liczoną dla całego miasta musieli mierzyć się w październiku szukający własnego „M” we Wrocławiu, gdzie sprzedający oczekiwali średnio 8109 zł/mkw.
W żadnej z wrocławskich dzielnic średnia cena ofertowa nie przekroczyła w październiku 10 000 zł/mkw., choć na Nadodrzu średnia stawka powoli zbliża się do tej bariery.
Mniej niż w marcu, czyli u progu pandemii koronawirusa oczekiwali sprzedający mieszkania położone głównie na południu oraz zachodzie stolicy Dolnego Śląska.
Więcej na ten temat: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gdzie-koronawirus-obnizyl-ceny-ofertowe-mieszkan-Stawki-w-dzielnicach-8000800.html
Publikacja dostępna również w formacie: doc
Bankier.pl to wiodący serwis o tematyce finansowej i ekonomicznej. Od 2000 roku wspiera swoich czytelników w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji dotyczących budżetów domowych i firmowych, inwestycji czy kwestii podatkowych. Misją portalu jest dostarczanie najważniejszych informacji gospodarczych oraz propagowanie wiedzy i świadomości ekonomicznej. Dzięki zaangażowaniu wielu ekspertów Bankier stał się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów o tematyce finansowej w kraju. Jedną z jego części jest Smart Bankier – platforma poświęcona produktom takim jak kredyty gotówkowe, hipoteczne, lokaty czy konta osobiste. Współpraca z największymi bankami oraz instytucjami finansowymi pozwala na znalezienie najlepszych ofert oraz odpowiedzialne zarządzanie swoimi finansami.