Ceny prądu mogą gwałtownie rosnąć
Ceny prądu mogą gwałtownie rosnąć
Ceny uprawnień do emisji CO2 są obecnie blisko dwukrotnie droższe niż przed rokiem – analizuje Bankier.pl. Wzrost ten uderza przede wszystkim w elektrownie oparte na węglu kamiennym i brunatnym, czyli takie, które są podstawą polskiego systemu. W efekcie ceny prądu dalej mogą gwałtownie rosnąć.
Pod koniec ubiegłego tygodnia cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla zbliżyła się do 43 euro za tonę. To na tym rynku historyczny rekord. Prawdziwą skalę wzrostu szczególnie widać z szerszej perspektywy. Równo rok temu za to samo uprawnienie płacono niewiele ponad 22 euro, czyli niemal o połowę mniej. Cztery lata temu było to z kolei niecałe 5 euro, a więc niemal dziesięciokrotnie mniej.
Niestety Polski system należy do najbardziej emisyjnych w Unii Europejskiej. Jak wynika z najświeższych dostępnych danych, krajowa produkcja energii elektrycznej wyniosła w 2019 r. 159 terawatogodzin. Wskaźnik emisji CO2 dla produkcji energii elektrycznej sięgnął 758 kilogramów na megawatogodzinę. To efekt silnego uzależnienia polskiego systemu od węgla. W 2020 roku z węgla kamiennego wyprodukowaliśmy 72 TWh, kolejnym najistotniejszym źródłem był jeszcze bardziej emisyjny węgiel brunatny (38 TWh).
Zanim nasza gospodarka zdoła przejść transformację, prawa do emisji CO2 będą stanowiły coraz istotniejsze obciążenie dla producentów, ale i dla nas, czyli odbiorców. „Element ten będzie wpływał na Polaków nie tylko bezpośrednio poprzez rachunki za prąd, ale i pośrednio” – zauważa Adam Torchała, analityk Bankier.pl. „Z prądu korzystają przecież też producenci, sprzedawcy etc., także dla nich będzie to dodatkowy koszt, co może ujawnić się w cenach i zwiększyć tym samym inflację. Dodatkowo wyższe koszty dla przedsiębiorców obniżają także konkurencyjność polskiej gospodarki. W rywalizacji z krajami UE będziemy tracili z powodu wyższej emisyjności, kraje spoza UE z kolei, póki nie wejdzie w życie sensowna koncepcja podatku od śladu węglowego, będą w tym zestawieniu jeszcze bardziej uprzywilejowane” - dodaje.
Więcej na https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-uprawnien-do-emisji-CO2-szybuja-w-gore-Prad-uderzy-nas-po-kieszeni-8073361.html
Bankier.pl to wiodący serwis o tematyce finansowej i ekonomicznej. Od 2000 roku wspiera swoich czytelników w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji dotyczących budżetów domowych i firmowych, inwestycji czy kwestii podatkowych. Misją portalu jest dostarczanie najważniejszych informacji gospodarczych oraz propagowanie wiedzy i świadomości ekonomicznej. Dzięki zaangażowaniu wielu ekspertów Bankier stał się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów o tematyce finansowej w kraju. Jedną z jego części jest Smart Bankier – platforma poświęcona produktom takim jak kredyty gotówkowe, hipoteczne, lokaty czy konta osobiste. Współpraca z największymi bankami oraz instytucjami finansowymi pozwala na znalezienie najlepszych ofert oraz odpowiedzialne zarządzanie swoimi finansami.