Mieszkania z licytacji komorniczych tańsze nawet o połowę
Mieszkania z licytacji komorniczych tańsze nawet o połowę
Pandemia koronawirusa pogłębiła trwający od lat spadek liczby mieszkań i domów nabywanych w trybie publicznej licytacji komorniczej. Mimo to nawet w tym czasie znaleźli się chętni na kupno mieszkań, za które ceny wywoławcze były nawet o połowę niższe od średnich cen transakcyjnych panujących na danym rynku – pisze Bankier.pl.
Jeszcze w 2014-16 r. liczba nieruchomości sprzedanych w trybie licytacji komorniczej wahała się pomiędzy 9,5 a 10 tys. Wyraźny spadek przyniósł 2017 r., gdy sukcesem zakończyło się nieco ponad 8 tys. z nich. I choć 2018 r. przyniósł 10-procentowy wzrost, to w 2019 r. po raz pierwszy od sześciu lat liczba mieszkań i domów sprzedanych w ten sposób spadła znacznie poniżej 8 tys. (-13,8 proc. r/r).
Dane Krajowej Rady Komorniczej za pierwszą połowę 2020 r. wskazują na jeszcze głębszy regres. Z powodu wybuchu pandemii koronawirusa w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 r. finalizacją zakończyło się 1771 publicznych licytacji zajętych nieruchomości.
Jak wynika z analizy Bankier.pl, wśród ogłoszeń o publicznych licytacjach mieszkań nietrudno znaleźć takie, których cena wywoławcza jest nawet o połowę niższa od średniej ceny transakcyjnej dla licytowanego metrażu panującej na danym rynku. Dla przykładu jedna z kawalerek licytowanych w Krakowie, mająca powierzchnię 32,2 mkw., została wyceniona na 4774 zł/mkw., podczas gdy średnia cena transakcyjna dla tego metrażu w stolicy Małopolski w IV kw. 2020 r. wynosiła 9901 zł/mkw.
Jak wynika z porównania dokonanego przez Bankier.pl na podstawie cen transakcyjnych za IV kw. 2020 r. oraz ogłoszeń o zaplanowanych licytacjach komorniczych dostępnych na stronie Krajowej Rady Komorniczej, w sześciu największych polskich miastach (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk) cena wywoławcza mieszkań dostępnych w trybie licytacji publicznej była średnio o 34 proc. niższa od średniej ceny transakcyjnej panującej na danym rynku dla danego metrażu.
Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej i na co uważać? Więcej informacji na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mieszkania-z-licytacji-komorniczych-tansze-nawet-o-polowe-Jak-je-kupic-8073071.html
Bankier.pl to wiodący serwis o tematyce finansowej i ekonomicznej. Od 2000 roku wspiera swoich czytelników w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji dotyczących budżetów domowych i firmowych, inwestycji czy kwestii podatkowych. Misją portalu jest dostarczanie najważniejszych informacji gospodarczych oraz propagowanie wiedzy i świadomości ekonomicznej. Dzięki zaangażowaniu wielu ekspertów Bankier stał się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów o tematyce finansowej w kraju. Jedną z jego części jest Smart Bankier – platforma poświęcona produktom takim jak kredyty gotówkowe, hipoteczne, lokaty czy konta osobiste. Współpraca z największymi bankami oraz instytucjami finansowymi pozwala na znalezienie najlepszych ofert oraz odpowiedzialne zarządzanie swoimi finansami.